مراسم تفاهم نامه همکاری صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران و بانک ملت با حضور محمود نیلی دولت آبادی رئیس دانشگاه تهران، عباس زارعی رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، محمد بیگدلی مدیرعامل بانک ملت و هیات همراه در روز دوازدهم دی ماه در محل پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برگزار شد.

این مراسم در حاشیه رویداد استارتاپ ویکند طراحی صنعتی بود که با بازدید هیاتی از اساتید دانشگاهی و مدیران عامل بانک ملت از تیم های حاضر در رویداد همراه شد.

در ادامه برنامه رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران از فعالیت های این مرکز، پروژه های در دست و لزوم سرمایه گذاری مشارکتی با بانک ملت سخن راند و بخشی از فعالیت های دو دهه پارک را برای سرمایه گذاران تشریح کرد. همچنین محمود نیلی در جریان این مراسم اظهار کرد: طرح توسعه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با مساحت 400 هزار متر مربع و ارزشی بالغ بر 1000 میلیارد ریال به مشارکت سرمایه گذاراران نیاز دارد، وی تصریح کرد: این طرح در محدوه خیابان های وصال، بلوار کشاورز، کارگر و انقلاب اجرا می شود و اتفاق جدیدی در تهران در حال رخ دادن است تا زمینه شرکت های زایشی در آینده کشور مهیا شود.

 رئیس دانشگاه تهران توضیح داد: این شرکت ها دانش و ثروت را به خوبی به هم وصل می کنند، در ایران الِمان های توسعه را داریم اما این المان ها اشتراکات چندانی با هم ندارند و هدف دانشگاه تهران این است که الِمان های توسعه را کنار هم قرار داده و دانش و اقتصاد و پول و سرمایه را با هم به کار گیرد و این اتفاق، همان مفهومی است که دنیای مدرن را می سازد.

وی تاکید کرد: در کشور پروژه ای به وسعت پارک علم و فناروی دانشگاه تهران نداشته ایم، حتی در خاورمیانه هم به جرات می توان گفت پروژه ای در این وسعت و در مرکز شهر کم نظیر است.

نیلی ضمن تاثیرگذاری دانشگاه تهران در سطح اقتصاد و دانش کشور تصریح کرد: آینده شهر تهران همانطور که در گذشته متاثر از دانشگاه تهران بود، متاثر از این طرح خواهد بود. طرح های دانشگاه تهران از پختگی کافی برخوردار است و اعتماد به تصمیمات دانشگاه تهران وجود دارد. تا امروز 60 درصد زمین ها را تملک کرده ایم و اگر با بانک ملت به عنوان بانکی که بیشترین تراکنش ما با آن است تفاهم نامه منعقد کنیم با استفاده از سیستم های مدرن این بانک نیازهای دانشگاه تهران برآورده می شود و اگر به یک الگوی همکاری خوبی برسیم، همه پروژه ها و یا بخشی از آنها را با این بانک اجر می کنیم.

رئیس این دانشگاه در انتها به مجوزهای مشارکتی اخذ شده اشاره کرد و گفت:برای اولین بار در دانشگاه تهران مجوز مشارکت گرفته ایم و تا کنون چنین مجوزی نداشتیم. سابق بر این قراردادهای یکساله منعقد می کردیم و در رابطه با قرارداد مشارکت تا سقف 15 سال زمان داشتیم اما در رابطه با این مشارکت، دانشگاه سقفی مقرر نکرده است، امیدوارم بتوانیم به الگوی برنده برنده برسیم و در نهایت کشور و ملت برنده خواهند شد.

بانک ملت ،رکوردار پرداخت تسهیلات در حوزه های علمی و فناوری است

محمد بیگدلی رئیس بانک ملت هم در مراسم امضای تفاهم نامه با دانشگاه تهران، اظهار کرد: بانک ملت در اکثر زمنیه ها و شاخص های بانکی سرآمد شبکه بانکی کشور است و در حوزه خدمات بانکی الکترونیک فاصله زیادی با بانک های دیگر دارد و توجه ما این است که همواره پیشرو در این زمینه باشیم و در بحث تولید ثروت اگر پارک و دانشگاه که علم و فناوری است و بانک کنار هم قرار بگیرند در نهایت بهره آن را کشور و مردم خواهند برد.

وی تصریح کرد: نگاه ما در این تفاهم نامه اقتصادی نیست و نگاه ما حمایت از شرکت های دانش بنیان است و نگاه حمایت از اقتصادی که با علم همراه است داریم، چرا که اثر گذاری این اقتصاد بیش از اقتصادهایی است که صرفاً با پشتوانه مالی فعالیت می کنند.

مدیرعامل بانک ملت همچنین بیان کرد: نگاه ما مقاوم سازی اقتصاد کشور که تاکید مقام معظم رهبری است، می باشد و در شرایط تحریم و موقعیت فعلی حاکم بر کشور اقتصاد مقاوم می تواند ما را از این بحران عبور دهد با این نگاه دست همکاری می دهیم و در بازدید از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران متوجه شدیم که نیاز به حمایت مالی دارند و این حمایت مالی را به عنوان وظیفه ذاتی و قانونی خود انجام می دهیم.

بیگدلی یادآور شد: نگاه حمایتی ما به جوانان خلاق و صاحب ایده است و با این دیدگاه وارد این تفاهم نامه شده ایم و امیدواریم به کمک دانشگاه بتوانیم مسئولیت اجتماعی را به نحو احسنت انجام دهیم و در یکسال اخیر حدود 9 تفاهم نامه با سازمان های مختلف منعقد کردیم که به طور عمده در حوزه شرکت های دانش بنیان بوده و بر اساس گزارش معاونت توسعه و جذب سرمایه های معاونت علمی ریاست جمهور، بانک ملت رکوردار پرداخت تسهیلات در حوزه های علمی و فناوری و دانش بنیان است.

وی افزود: شرکت های دانش بنیان پیشران های توسعه اقتصادی و رشد اشتغال در کشور هستند، سالانه 37 هزار شرکت و حدود 600 هزار میلیارد ریال فروش سالیانه این شرکت هاست که امیدواریم بتوانیم این اکوسیستم را با حمایت توسعه دهیم.

مدیرعامل این بانک در آخر تاکید کرد: در رابطه با تسهیلات مورد نیاز دیتا سنتر در دانشگاه تهران آمادگی داریم که از فردا تسهیلات مورد نیاز را در این زمینه ارائه کنیم و کمک می کنیم هر چه سریعتر تسهیلات را در اختیار دانشگاه قرار دهیم و تا جاییکه مقررات اجازه دهد در کنار دانشگاه هستیم تا ثروت در کشور تولید شود.