رویداد «همیاران نوپا» روز چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه با حضور شرکت‌های نوپا، پژوهشکده‌ها، تیم‌های دانشجویی، اساتید، دانشجویان، فارغ‌التحصیلان، کارآفرینان، ایده‌پردازان، کارمندان و سایر علاقه‌مندان به کارآفرینی در محل شعبه پردیس فارابی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران افتتاح شد.
این رویداد یک روزه که با محوریت کارآفرینی بوده است، کار خود را با یک ساختارشکنی در برگزاری رویداد‌ها آغاز کرد. بیشتر رویداد‌ها به این شکل هستند که افراد و تیم‌ها شرکت می‌کنند و ایده می‌دهند و درباره آن ایده‌ها داوری انجام می‌شود و اگر همه‌چیز بر وفق مراد باشد به کسب‌وکار‌های نوپا تبدیل می‌شوند. با توجه به اینکه این نوع رویداد‌ها می‌توانند اثربخش‌تر هم برگزار شوند و حلقه گمشده بین صنعت و دانشگاه را به هم متصل کنند، به نظر رویداد «همیاران نوپا» این اثربخشی را لحاظ کرده بود و همان‌طور که در ابتدا به آن اشاره شد، ساختارشکنی کرده بودند. در این رویداد صاحبان کسب‌وکار و مشاغل حاضر شدند تا مشکلات و نیازهای خود را به مجموعه‌ای از کارآفرینان، ایده‌پردازان و تیم‌های استارت‌آپی شرکت‌کننده در این رویداد ارائه دهند و تیم‌های برتری که به راه‌حل‌های مناسبی در قالب محصول یا خدمت دست پیدا کرده‌اند را تحت حمایت خود قرار دهند.
با توجه به فرصت‌های صنایع مختلف در استان قم و محل برگزاری آن، ۴ شرکت بزرگ این استان به عنوان شرکت‌های محور در این رویداد انتخاب شدند تا با بیان مسائل و نیازهای اساسی آنان در این رویداد و استفاده از ظرفیت‌های دانشگاهی در قالب تیم‌های دانشجویی بتوانند به راه‌حل‌های مناسب دست پیدا کنند. لازم به ذکر است ایده‌پردازان یا شرکت‌ها تنها به دنبال پاسخ به مسائل خودشان نیستند، بلکه حتی ایده‌پردازان می‌توانند ایده‌هایی را برای توسعه بیشتر شرکت‌های موفق در بخش‌های مختلف مطرح کنند.
حرکت به سمت دانشگاه کارآفرین با همکاری استاد، دانشجو و صنعت
عباس زارعی، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در ابتدای این مراسم بیان کرد: دانشگاه‌ها در اقتصاد کشور‌های در حال توسعه و پیشرفته نقش اساسی دارند. ما در ارتباط با توسعه ۵ رکن اساسی صنعت، دانشگاه، حکومت، جامعه و رسانه را داریم. دانشگاه تهران در اجرای نقش خودش و در برنامه سوم خود ۳ راس اساسی برای پاسخ به برنامه‌های توسعه کشور دارد. دانشگاه تهران می‌خواهد یک دانشگاه کارآفرین باشد و باید یک‌سری عناصری که در دانشگاه کارآفرین به آن نیاز است را در خودش داشته باشد. حتما باید بین‌المللی‌سازی را در نظر داشته باشد و در این بین‌المللی‌سازی مهم‌ترین رکن مد نظر ما چرخه تولید است. از طرف دیگر قرار است دانشگاه به سمت نوآوری و کسب‌وکار پیش برود و برای همین هدف، پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و شعبه‌های اقماری آن با قدرت از ایده‌های دانشگاه و جامعه پشتیبانی می‌کنند. وی در ادامه گفت: آنچه دانشگاه موظف است در برنامه سوم خود برای ایجاد دانشگاه کارآفرین دنبال کند، بحث ارتباط اخلاق و و مسئولیت‌پذیری است. شاید مهم‌ترین نکته‌ای که در این بخش به آن پرداخته‌ایم، بحث دانشگاه سبز و محیط‌زیست است که در برنامه‌های ما وجود دارد. پارک علم و فناوری دانشگاه تهران قرار است که مساله شناسایی و ایده‌پروری کند، تیم بسازد، مارکت را بسنجد و نهایتا سرمایه‌گذارانی که می‌توانند این ایده‌ها را به مارکت برسانند را انتخاب کند.
پارک‌های علم و فناوری یک مسیر ساده برای شروع استارت‌آپ‌ها دارند، به این شکل که استارت‌آپ ویکند برگزار می‌کنند و ایده‌پردازها ایده‌های نوآورانه می‌دهند.. دانشگاه تهران برای این نوع تفکر دو نوع برنامه داشته که یکی همین بحث استارت‌آپ ویکند‌ها بوده که از سال پیش آن را شروع کرده و دوم بحث برنامه‌های خاص دانشگاه تهران از جمله رویش، برنامه‌های شکوفایی ۱ و ۲ و… است که ما برنامه آنها را اعلام کرده‌ایم. زارعی در پایان گفت: بحث ما این است که اساتید کنار دانشجویان برای حل مسائل صنعت و کسب‌وکار‌ها به ایده‌پردازی بپردازند و تمام سعی دانشگاه تهران بر این است که به آن ایده‌ها کمک کند، اما یک مشکل اساسی همیشه بی‌پاسخ بوده که ارتباط صنعت و دانشگاه است و با اینکه بارها تکرار شده، ولی هنوز هم بی‌پاسخ است. ما در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران سعی داریم که بتوانیم در انقلاب چهارم صنعتی نقش بهتری را ایفا کرده و به توسعه بیشتر ایران کمک کنیم.