صبح روز دوشنبه، چهارم تيرماه هياتي از كميته امداد امام خميني (ره) به رياست دکتر عبدالملكي، معاون اشتغال و خودكفايي كميته امداد امام خميني براي همكاري‌هاي بيشتر با پارك علم و فناوري دانشگاه تهران از اين پارك بازديد كردند.
در این نشست دکتر عبدالملكي با اشاره به اينكه كميته امداد تمامي جوامع فقير كشور را تحت پوشش خود قرار داده است، گفت: اين كميته صفر تا صد مسائل مربوط به جامعه فقير كشور را دربر مي‌گيرد و شناسايي آنها را در اولويت قرار داده، اما يكي از حوزه‌هاي مهم كميته امداد حوزه اشتغال است كه مي‌خواهيم در آن حضور پررنگ‌تري داشته باشيم و به خودكفايي خانواده‌هاي تحت پوشش كمك کنیم.
وي افزود: متاسفانه اكثر مشاغل ما هنوز به صورت سنتي هستند و بخش قابل توجهي از اين مشاغل پتانسيل وارد شدن به بخش نوين و حوزه آي‌سي‌تي را دارا هستند. معاون اشتغال و خودكفايي كميته امداد امام خميني (ره) تاكيد كرد: ۷۰ هزار دانشجو و تحصيل‌كرده تحت پوشش كميته امدادند كه بيش از 300 نفر از اين دانشجويان عضو بنياد ملي نخبگان نيز هستند كه به دنبال ايجاد امكاناتي براي حركت آنها به سمت حوزه‌هاي دانش‌بنيان هستیم.
وي ادامه داد: بيش از 5 هزار دانشجو از افراد تحت تكفل كميته امداد توانايي ورود به حوزه دانش‌بنيان را دارند و در گام اول و در جهت تحقق اين اهداف مي‌خواهيم مجتمعي را با كمك پارك علم و فناوري دانشگاه تهران راه‌اندازي كنيم كه ۲۰ گروه ۳ تا ۵ نفره در آن تشكيل داده شوند و از ايده تا فرايند كسب‌وكار از آنها حمايت داشته باشيم.
عبدالملكي در ارتباط با تاسيس پارك علم و فناوري در كميته امداد گفت: سعی ما در كميته امداد بر اين است كه برون‌سپاري داشته باشيم و به دنبال اين هستيم كه از كمك پارك علم و فناوري دانشگاه تهران استفاده کنیم.

در ادامه این نشست دکتر عباس زارعي‌هنزكي، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران ضمن اشاره به پتانسيل‌هاي پارك‌هاي علم و فناوري به‌خصوص پارك علم و فناوري دانشگاه تهران بيان كرد: مهم‌ترين مزيتي كه پارك علم و فناوري دانشگاه تهران دارد، ارتباط و وصل بودن آن به دانشگاه است و در اين راستا با ارتباط‌ و شبكه‌هاي خوبي كه دارد، در حال متصل كردن صنعت به دانشگاه است.
وي در ادامه گفت: ما خدمات گسترده‌اي را متناسب با نياز كسب‌وكار‌هاي نوپا و استارت‌آپ‌ها براي آنها در نظر گرفته‌ايم؛ يعني به استارت‌آپ‌ها و شركت‌هاي دانش‌بنيان در تامين سرمايه اوليه، منتورينگ و مربيگري، برندينگ، كارگاه‌ها و آزمايشگاه‌هاي مورد نياز كمك مي‌کنيم و ضمنا كار ارزشمندي كه ما آن را در پارك علم و فناوري دانشگاه تهران كرده‌ايم، ايجاد كلينيك كسب‌وكار بوده است كه نياز‌هاي مورد نياز و شناسايي‌شده حوزه دانش‌بنيان را پاسخ مي‌دهيم.
زارعي درباره همكاري و هم‌افزايي بين كميته امداد امام خميني (ره) و پارك علم و فناوري دانشگاه تهران اظهار داشت: اين هم‌افزايي و همكاري مي‌تواند يك مدل اشتغالزايي كامل باشد و در اين راه به توسعه كشور و اشتغالزايي كمك‌هاي شاياني را کند. اين پارك آمادگي پذيرايي از اين ۲۰ گروه ۳ تا ۵ نفره را دارد تا بتواند پس از برنامه‌نويسي با تشكيل يك تيم مباحث مربوط به ماركتينگ را انجام دهد.

وي تاكيد كرد: مهم‌ترين مساله اين است كه دانشجويان و صاحبان ايده بتوانند يك نقشه تجارتي داشته باشند و كميته امداد هم با فراهم كردن سرمايه‌گذار مي‌تواند از كار اين دانشجويان حمايت كند، اما قرار نيست وامي به اين گروه‌ها داده شود، ولي تا چگونگي رسيدن به يك محصول به اين افراد كمك مي‌كنيم.
زارعي ادامه داد: پارك علم و فناوري دانشگاه تهران خدمات نوآوري، كارآفريني و رشد را ارائه مي‌دهد كه خدمات نوآوري براي صاحبان ايده يا حتي كساني است كه ايده ندارند، ولي پتانسيل ايده‌پردازي را دارند و مي‌توانند با روشن شدن موتور ايده‌هاي‌شان ايده‌هاي نوآورانه داشته باشند كه در انتها به محصول خوب برسند. فاز بعدي براي صاحبان ايده است تا بتوانند در معرض تشويق و تجارت باشند و در فاز سوم نيز شركت‌ها مي‌توانند حمايت مالي و تكنيكي شوند كه ما اين منابع را به صورت كامل در دانشگاه تهران دارا هستیم.
وي در پايان خاطرنشان كرد: پارك علم و فناوري دانشگاه تهران شعبه‌هاي مختلفي در شهرهايي نظير يزد، اصفهان، تبريز، گيلان، قم، ورامين و كيش دارد و مي‌توانيم با كمك كميته امداد اين گروه‌ها را در بازه ۳ تا ۵ ساله در شعبه‌هاي سراسر كشور تشكيل دهيم.
همچنین در این مراسم مينا مهرنوش، رئیس شعبه فارابی پارك علم و فناوري دانشگاه تهران با ابراز اميدواري نسبت به نوشتن طرح هم‌افزايي بين پارك علم و فناوري دانشگاه تهران و كميته امداد گفت: ما در اين پارك مسائل و محورهاي توسعه‌اي صنعت و شركت‌ها را شناسايي مي‌کنيم و براي رفع آن مسائل و همين‌طور توسعه آن شركت‌ها به دنبال جذب ايده‌ها هستیم كه اين كار مهم باعث مي‌شود شركت‌ها و صاحبان ايده‌هاي نو قبل از اينكه وارد بازار شوند، بازار خودشان را داشته باشند.
وي در ادامه گفت: توليد شركت، مساله ما نيست و ما به دنبال اين هستيم كه پول را به جايي تزريق کنیم كه بازار وجود دارد. اين مدل را مي‌توانيم براي كميته امداد هم داشته باشيم و براساس نياز‌هاي واقعي موجود شركت‌ها و كسب‌وكار‌ها را داشته باشيم تا اين مشكل رايج نبود بازار براي استارت‌آپ‌ها وجود نداشته باشد.
مهرنوش اظهار داشت: ما در پارك علم و فناوري دانشگاه تهران چندين فضا داريم كه مي‌توانيم آنها را براي اين كار در اختيار كميته امداد قرار دهيم و كميته امداد به عنوان كارفرما و پارك علم و فناوري به عنوان مجري با يكديگر همكاري داشته باشند.
مدير استار‌ت‌آپ‌هاي پارك علم و فناوري دانشگاه تهران در پايان گفت: مهم‌ترين وظيفه ما در اين همكاري بخش نتورك، برگزاري رويداد‌ها، كارگاه‌ها، بحث‌هاي نرم‌افزاري، تخصيص فضا و... است كه با هم‌افزايي ايجادشده بين ظرفيت‌هاي پارك و كميته امداد مي‌توانيم پلتفرمي را براي افزايش اشتغال در كميته امداد ايجاد کنیم.
در ادامه هاشم آقازاده، معاون اجرايي - پشتيباني پارك علم و فناوري دانشگاه تهران گفت: عمده خدمات ارائه‌شده ازسوی ما مخاطب‌محور است و 3 گروه مخاطب را پيش‌روي خود مي‌بينيم. گروه اول صاحبان ايده، گروه دوم افرادي كه فراتر از ايده رفته‌اند و نياز به تيم دارند و گروه آخر كساني هستند كه كسب‌وكار دارند كه اگر نياز‌هاي اين 3 گروه را بخواهيم تقسيم كنيم به ترتيب شامل خدمات نوآوري، كارآفريني و رشد است.
وي در ادامه بيان كرد: همكاري بين كميته امداد امام خميني (ره) و پارك علم و فناوري دانشگاه تهران در روشن کردن ذهن افراد تحت پوشش كميته امداد موثر است و آنها را در معرض تاسيس شركت‌ها و كسب‌وكار‌هاي نوين قرار مي‌دهد كه ما مي‌توانيم آنها را از لحاظ حمايت‌هاي تكنيكي پوشش بدهيم و به آنها در رشد اين كسب‌وكار‌هاي نوپا كمك کنیم.
وي در پايان گفت: اين همكاري را مي‌توان با ايجاد يك مجتمع علم و فناوري براي كميته امداد داشته باشيم كه پارك در آن نقش مجري و كميته امداد نقش كارفرما را داشته باشد. در ضمن با توجه به حضور كميته امداد امام خميني در شهر‌هاي مختلف، پارك علم و فناوري دانشگاه تهران هم شعبه‌هايي را در شهر‌هاي ديگر دارد و علاوه بر آن ارتباط خوبي هم با پارك‌هاي علم و فناوري ديگر بخش‌ها دارد.
در پايان اين بازديد و نشست مقرر گردید تفاهمنامه‌ همكاري بين كميته امداد امام خميني (ره) و پارك علم و فناوري منعقد گردد.