رویداد" استارتاپ ویکند طراحی صنعتی " چهارمین رویداد تخصصی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران از 12دی ماه به مدت سه روز میزبان جمع کثیری از ایده پردازان کشور شد، برگزاری اینگونه رویداد فرصت ها ضمن آموزش، انتقال تجربه و ایجاد انگیزش به شبکه‌سازی و توسعه ارتباطاتِ ایده پردازان و آینده سازان کشور کمک خواهد کرد.

فراخوان برگزاری رویداد از هفته ها قبل در شبکه های مجازی، سایت های اینترنتی و بیلبوردهای تبلیغاتی منتشر شده بود و ظرفیت صد نفره ای این رویداد به سرعت تکمیل شد.

8صبحِ روز چهارشنبه روز شروع رویداد، جوانان پرشور و هیجان با انگیزه های مثبت و بالا اما کمی غریب و بی تجربه بعد از پذیرش وارد سالن شدند، هر کسی فرمی در اختیار داشت تا ایده اولیه خود را روی آن نوشته و سپس در یک دقیقه ارائه آسانسوری آن را برای منتورها و حضار تشریح کند شاید ایده اش بین ده ایده برتر در مرحله نخست ارزیابی ها به مسابقه و تشکیل تیم راه یابد.

66ایده ورودی برای ارائه آسانسوری

مجری و تسهیل گر برنامه دقایقی در مورد روند این رویداد و برنامه های دو روز آینده سخن رانی کرده و بعد از آن هم منتورها به شرکت کنندگان معرفی شدند، تعداد 66ایده اولیه از بین شرکت کنندگان جمع آوری شد و پس از دقایقی ارائه های یک دقیقه ای آغاز شد.

نزدیک 2ساعت زمان برای ارائه ایده ها صرف شد تا نهایتا همه افراد ایده خود را در حد مطرح کردن مشکل و دادن چگونگی پاسخ به مشکل را بیان کردند و وقت اعلام نظر شرکت کنندگان و البته منتورها رسید تا ده ایده بهتر را از بین همه ایده های مطرح شده انتخاب و شروع به تشکیل تیم و دریافت تجهیزات و طوفان فکری برای دو روز پیش رو کنند.

گستره ایده ها از مبلمان تا طراحی جواهرات و بسته بندی

طراحی صنعتی به نوعی یک تخصص میان رشته ای است به این معنی که تخصص داشتن در یک رشته خاص شاید چندان جوابگوی این شاخه از هنرِ صنعتی نباشد و طراح  صنعتی الزاماً باید تسلط و اشراف کافی به موضوعات بسیاری رشته‌ها را تا حدی که هدفش تامین گردد داشته باشد. در طراحی صنعتی هرگز یادگیری مستقل و صرف مکانیک، نقاشی، گرافیک یا غیره کمکی نمی‌کند، بلکه لازم است تا بسته به نیاز و هدف مشخص، اقدام به تحقیق و گردآوری اطلاعات در زمینه مورد نیاز نمود. بنابراین میتوان گفت که طراحی صنعتی یک رشته جامع و ترکیبی است. تخصصی که برای کسب آن باید از هر زمینه تخصصی، اطلاعاتی مشخص داشت، ایده های ورودی در این رویداد هم به خوبی دال بر این موضوع بود، گستره ایده ها از حوزه های مبلمان شهری، صنایع غذایی، فضاهای مجازی، طراحی طلا و جواهرات گرفته تا اسباب بازی های هوشمند و مصرف انرژی بود.

طراحی صنعتی، رشته ای که کمتر به آن توجه می شود

استقبال بینظیر دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته طراحی صنعتی از این رویداد از شهرهای مختلف کشور چون تبریز، اصفهان، قم، کرج و تهران نشان دهنده عدم توجه برگزار کننده های رویداد به این رشته کاری و تحصیلی در کشور بود، بسیاری از شرکت کنندگان چند ایده برای ارائه داشتند و تقریبا همگی از مغفول ماندن و عدم توجه به این رشته در همه جای بازار و صنایع داخلی کشور ناراحت بودند، همین مساله باعث یادآوری این نکته به مدیران برگزار کننده این رویداد شد که موضوع مناسب و نیاز دانشگاهیان کشور را انتخاب کرده بودند.

تمایز رویدادهای پارک علم و فناوری دانشگاه تهران

علارقم اینکه در همه جا رویدادهای استارتاپ ویکند صرفا رویدادهای آموزشی و انتقال تجربه در زمینه تجاری‌سازی و توسعه کسب‌وکار هستند رویدادهای پارک علم و فناوری دانشگاه تهران ارزش افزوده های بیشتری برای شرکت کنندگان ایجاد کرده که بتوانند از طریق رقابت در یک فضای سالم امکان استقرار در پارک و حضور در اکوسیستم استارتاپی کشور را تجربه کنند.

این تمایزها برای سه تیم برتر شامل سه ماه استقرار رایگان در فضای پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، استفاده از خدمات تخصصی کلینیک کسب و کار پارک، معرفی به شبکه سرمایه گذاران و اولویت حضور در مرکز رشد به عنوان شرکت نوپا است.

فقط 54ساعت زمان برای شبیه سازی آینده کسب و کاری

همانطور که می دانید رویدادهای استارتاپ ویکندی 54ساعت زمان دارند تا در طی سه روز ایده خود را بسنجند، افراد تیم خود را پیدا کنند، کسب و کار خود را تحلیل و آماده ارائه کنند، در طول این مدت باید سه کارگاه تخصصی کارگاه بوم ناب (Lean Canvas)، کارگاه اعتبارسنجی (Validation)، کارگاه کمینه محصول قابل ارائه (MVP) و کارگاه ارائه موثر (Present) را پشت سر گذاشته و در روز جمعه یک ارائه آزمایشی درمقابل تسهیلگر و منتورها داشته باشند تا آمادگی لازم برای ارائه اصلی که ظهر روز اختتامیه شروع می شود را پیدا کنند.

در گزارش های آتی با ده تیم منتخب آشنا خواهید شد، صحبت منتورها را می خوانید، گفتگوی تسهیلگر رویداد را داریم و شرح مختصری از آنچه در این 54ساعت بر ایده پردازان گذشت...

روز اختتامیه استارتاپ ویکند طراحی صنعتی در محل پارک علم و فناوری دانشگاه تهران فرا رسید، این مراسم با حضور 7 داور، 10 منتور، رئیس و معاون پارک، تیم اجرایی و بیش از 100شرکت کننده حاضر در رویداد برگزار شد.

در این دوره از استارتاپ ویکند 9 تیم و ایده در حوزه طراحی صنعتی از دور رقابت ها موفق به حضور در روند تشکیل تیم و پیاده سازی بوم کسب و کار و ارائه حضوری در برابر داوران شدند.

به رسم رویدادهای پیشین در این رویداد استارتاپ ویکندی هم پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برای حمایت از روحیه کارآفرینی و کمک به این تیم ها برای راه اندازی کسب و کارهای خود جوایزی حمایتی را برای سه تیم برنده از نظر هیات داوران در نظر گرفته بود.

سه ماه استقرار در فضای پارک، استفاده رایگان از خدمات تخصصی کلینیک کسب و کار پارک، معرفی به شبکه سرمایه گذاران و اولویت حضور در مرکز رشد به عنوان شرکت نوپا مهمترین این حمایت ها برای تیم های برتر بود، به علاوه جایزه 3میلیون ریالی به ازای هرنفر برای تیم سوم، جایزه 4میلیون ریالی به ازای هرنفر برای تیم دوم و جایزه 5میلیون ریالی به ازای هرنفر برای تیم اول، جوایز نقدی این رویداد برای شرکت کنندگان بود.

وقتِ نفس گیر اعلام نتایج

تیم های حاضر در رویداد روز اختتامیه علارقم همه خستگی های جسمی و بی خوابی هایی که در طول این آخر هفته پشت سر گذاشته بودند اما همه با انگیزه و انرژی برای شنیدن نتایج مسابقه در سالن حاضر شدند، گروهی برای رفتن به شهرشان عجله داشتند و همه مراسم پرتب و تاب بود اما تسهیلگر و مجری برنامه به این راحتی ها حاضر به اعلام نتایج نمیشد، تا اینکه بالاخره دو تیم مشترک برای مقام سومی را اعلام کرد.

تیم هرجا و polez به صورت مشترک با اختلاف کمی برنده جایزه نفر سوم شدند.

تیم لالامی مقام دوم را از آن خود کرد.

3D Dream هم موفق به کسب مقام اول در این رویداد شد.