دکتر صدیق رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، روز دوشنبه، سوم آبان ماه در کارگاه منطقه‌ای مدیریت موثر مالکیت معنوی شرکت‌های کوچک و متوسط که در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برگزار شد، ثبت مالکیت معنوی را موضوع مهم در اقتصاد دانش‌بنیان دانست و افزود: یکی از اساسی‌ترین کلیدهای اقتصاد امروز دنیا ثبت مالکیت معنوی و دانش فنی است که باید بتوان آن را مبادله کرد و فروخت.

صدیق، دهه‌های آینده را دهه نبرد پتنت‌ها دانست و خاطرنشان کرد: در اقتصاد، شرکت‌هایی که پتنت‌های خوبی نداشته باشند، از بین می‌روند که به عنوان مثال می‌توان به ایجاد یکی از شرکت‌ها با حمایت وزارت نفت و شرکت ملی گاز اشاره کرد.

وی با بیان اینکه این شرکت در پارک دانشگاه تهران مستقر شده است، توضیح داد: از سوی این شرکت پتنت‌های خوبی به ثبت رسیده است، به‌گونه‌ای که در حال حاضر روابط بین‌المللی بهبود یافته‌اند و شرکت‌های خارجی که به کشور آمده‌اند، ناچار هستند تا با این شرکت همکاری داشته باشند.

رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با بیان اینکه باید بر روی موضوع ثبت پتنت سرمایه‌گذاری‌های جدی صورت گیرد، ادامه داد: این کارگاه سه روزه که به همت قوه قضاییه و به کمک پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برگزار شده است، در تلاش است تا به تبیین نقش پتنت بپردازد و زمینه درک بهتری از اقتصاد آینده کشور را فراهم کند.

وی با اشاره به برنامه‌های این پارک درخصوص حفظ مالکیت معنوی اضافه کرد: در پارک دانشگاه تهران در تلاش هستیم تا ثبت پتنت‌ها را افزایش دهیم و همچنین از آنها حمایت کنیم.
 


صدیق در عین حال بااشاره به چالش‌های ثبت پتنت در داخل کشور گفت: ثبت پتنت داخلی از اعتبار لازم برخوردار نیست، از این رو مذاکراتی با سازمان ثبت اسناد به منظور همکاری در جهت کیفیت‌بخشی ثبت پتنت‌های داخلی انجام شده است.

رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با بیان اینکه ثبت بین‌المللی مقوله جداگانه دارد، افزود: ثبت بین‌المللی نیاز به هزینه‌های بالایی دارد، از این رو باید در کشور سرمایه‌گذاری‌های جدی در این زمینه صورت گیرد.

وی با بیان اینکه بسیاری از مراکز علمی و مخترعان ارزش دارایی‌های خود را نمی‌دانند، اظهار کرد: به گونه‌ای که در حال حاضر عمده تمرکز دانشگاه‌ها بر ثبت اختراعات است تا بتوانند از مزایای در نظر گرفته شده در بنیاد ملی نخبگان و همچنین تسهیلات سربازی بهره‌مند شوند.

صدیق ادامه داد: این در حالی است که ما با استفاده از این پتنت‌ها می‌توانیم آینده اقتصاد کشور را بسازیم.

رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به برگزاری این کارگاه سه روزه اشاره کرد و گفت: در این کارگاه درخصوص نحوه ثبت پتنت، مطالبی ارائه می‌شود ضمن آنکه چند نمونه موفق از کشورهای ایران و ترکیه در زمینه ثبت مالکیت فکری ارائه خواهد شد. این نمونه‌ها شرکت‌هایی هستند که با ثبت اختراعات خود جایگاه بالایی در اقتصاد امروز دارند.

وی با بیان اینکه در برنامه چهارم توسعه، دولت از ثبت پتنت حمایت‌های مالی داشته است، ابراز امیدواری کرد که این قانون نیز در برنامه ششم توسعه گنجانده شود و در کنار آن سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی نیز با تامین اعتبارات لازم از تبدیل شدن فناوری‌های مناسب پتنت حمایت کند.

صدیق اضافه کرد: زمانی که کشورها وارد اقتصاد جهانی می‌شوند، شرکت‌ها محدود و بعضاً از بین می‌روند، از این رو ما نیاز به ثبت پتنت داریم.