این نشست با هدف معرفی برنامه های پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و مشکلات شرکت های دانش بنیان با حضور دکتر وحید اختیاری نماینده مجلس شورای اسلامی و مسئولین پارک علم و فناوری و برخی از مدیران عامل شرکت های مستقر روز سه شنبه 28 مهرماه برگزار شد.
در این نشست دکتر محمدجعفر صدیق رئیس پارک علم وفناوری ضمن ارائه  گزارش در مورد، سیاست ها، فعالیت ها و عملکرد پارک در یکسال گذشته با توضیح درباره الگوی پیشنهادی پارک دانشگاهی و برنامه های اجرایی آن،  خاطرنشان کرد: حرکت پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به سمت ایجاد الگوی پارک دانشگاهی حرکت است که منجر به تحول دانشگاه به دانشگاه کارآفرین خواهد شد.
دکتر صدیق در ادامه به تغییر روند پذیرش و ارزیابی شرکت های در پارک اشاره کرد و افزود: ارزیابی شرکتهای مستقر براساس فعالیت های فناورانه آنها، رشد گردش مالی سالانه و رعایت اخلاق حرفه ای تغییر کرده است.
در ادامه این نشست دکتر وحید اختیاری نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که تنها 10 درصد از قانون شرکتهای دانش بنیان اجرایی شده است، گفت: علی‌رغم آن که در این قانون دولت موظف به خرید کالاهای تولید داخل است هنوز این بند اجرایی نشده است.
دکتر وحید اختیاری افزود: دو دهه پیش که بحث پارک‌های علم و فناوری مطرح شد، مسوولان از ما سراغ تاب و سرسره آن را می‌گرفتند ضمن آن که کسی از اقتصاد دانش بنیان مطلع نبود.
وی با تاکید بر این که در گذشته تنها یک ماده قانونی در حوزه دانش بنیان وجود داشت، گفت:‌ تنها در یک ماده قانونی در برنامه چهارم توسعه در خصوص ایجاد پارک‌های علم و فناوری اشاره شده بود.
اختیاری با اشاره به تلاشهای انجام شده برای تصویب قانون حمایت از شرکتهای دانش بنیان در سال 89 خاطرنشان کرد: در سال 89 که این قانون به تصویب رسید کار آسانی نبود و در همان سال نیز کمتر کسی با ادبیات دانش بنیان آشنا بود.
وی با بیان این که دو سال طول کشید که آیین‌نامه‌های مرتبط با قانون حمایت از شرکتهای دانش بنیان تدوین شود، گفت: همزمان با این اقدامات در شرایط بد اقتصادی بودجه‌هایی برای صندوق نوآوری و شکوفایی در نظر گرفته شد همانطور که در سالهای قبل از آن نیز اعتبارات این صندوق در نظر گرفته شده بود ولی به دلیل عدم تدوین آیین‌نامه‌ها و سایر عوامل اعتبارات این صندوق محقق نشد.
نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که ما اعتقاد داریم که ظرفیت‌های قانونی قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان بسیار زیاد است ادامه داد: در حال حاضر تنها 10 درصد از این قانون اجرایی می‌شود و در عین حال ما هنوز وزرایی داریم که به اقتصاد دانش بنیان به عنوان یک مقوله فانتزی نگاه می‌کنند.
اختیاری با تاکید بر ضرورت اجرایی شدن مفاد قانون حمایت از شرکتهای دانش بنیان خاطرنشان کرد: اگر در این قانون معافیت‌های مالیاتی و گمرکی برای شرکتها در نظر گرفته شده است باید از سوی وزرا اجرایی شود.
وی همچنین تصریح کرد: بر اساس این قانون دولت به عنوان یک بنگاه بزرگ اقتصادی موظف به خرید کالاهای تولید داخل است ولی این بند هنوز اجرایی نشده است که این نیاز به توجه بیشتر دولت دارد.
اختیاری با بیان این که باید قبول کنیم که نیاز به توسعه اقتصاد دانش بنیان داریم اجرایی شدن کامل این قانون را در گرو تعامل دستگاه‌ها دانست.