ما دانش و تجربه خودمان را به اشتراک میگذاریمWe Share Our Knowledge & Experience

 فن بازار چیست؟

فن بازار همان گونه که از نام آن بر می آید یک بازار تمام عیار است که کالای مورد معامله در آن، فناوری و خدمات فناوری است. ماموریت اصلی این بازار تسهیل و استاندارد سازی مبادلات فناوری است. با این تعریف می توان گفت فن بازار در اصل یک بنگاه تخصصی معاملات فناوری است. از آن جا که اکثر فروشندگان و خریداران فناوری فاقد مهارت ها و تخصص های لازم برای شکل بخشیدن به یک معامله ی موفق فناوری هستند؛ نشستن آن ها پای میز معامله، غالبا بدون یک "واسطه حرفه ای" غیر ممکن است یا نتیجه آن عمدتا رضایت بخش نخواهد بود. "فن بازار" نقش همان واسطه حرفه ای را در معاملات فناوری بازی می کند. علاوه بر فروشندگان فناوری (دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و صنایع دارای واحد های تحقیق و توسعه و شرکتهای دانش بنیان) و خریداران فناوری (صنایع و موسسات مصرف کننده فناوری)، حضور موسسات مالی و اعتباری، شرکت های ارائه دهنده خدمات تکمیلی، موسسات بیمه ای، مشاوران صنعتی و تکنولوژیک و بسیاری دیگر از بازیگران عرصه ی علم و صنعت در این بازار به چشم می خورد.


امروزه "فناوری" در کنار "سرمایه انسانی" و "سرمایه اقتصادی" در زمره مهم ترین عامل های تولید و افزایش بهره وری در صنایع مختلف به شمار می رود؛ و این "فناوری" است که قدرت رقابت پذیری صنعت ها و کشور ها را در بازار های مبادله ی فناوری  را تعیین می کند. فن بازارها به سه دسته کلی ذیل تقسیم می شوند:

 فن‌بازار اطلاعات: در فن‌بازار اطلاعات، تنها اطلاعات فناوری به مخاطبان عرضه می‌شود. در فن‌بازار اطلاعات هم می‌توانید از فناوری‌های قابل خرید و فروش مطلع شوید.


 فن‌بازار انتقال فناوری: این گونه فن‌بازارها به طرفین معامله انتقال فناوری مشاوره‌های فنی، حقوقی و بازار می‌دهند تا به بهترین شکل منافع طرفین تامین شود.


 فن‌بازار ترکیبی: که هر دو وظیفه بالا را هم‌زمان انجام می‌دهد.


برنامه فن بازار پارک علم وفناوری دانشگاه تهران:

پارک تهران در برنامه سال 1395 خود سه برنامه فن بازار را در نظر گرفته است که این فن بازارها به همراه برنامه رونمائی از محصولات خواهند بود. همچنین پارک به منظور ترویج و توسعه برنامه های بازاریابی شرکت های مستقر در پارک؛ درصدد ایجاد فن بازار مجازی در سایت پارک علم و فناوری دانشگاه تهران می باشد. متعاقباَ محصولات و خدمات شرکتهای مستقر که قابلیت ارائه در فن بازار مجازی دارند را در همین بخش ارائه خواهیم نمود. فن بازار مجازی پارک حاوی اطلاعاتی همچون معرفی شرکت های مستقر در پارک ،حوزه های فناوری آن ها ، محصولات فناورانه در هر حوزه،  پیشنهاد فناوری و تقاضای فناوری ، متخصصین و خدمات تخصصی فناوری خواهد بود.
سرمایه گزاران و یا خریداران محصولات فناورانه می توانند با مراجعه به فن بازار مجازی از آخرین اطلاعات محصولات و خدمات شرکت ها، در جهت تعامل و همکاری با آن ها مطلع شوند.