گالری گالری

اخبار اخبار

۲۶۰ هزار خدمت گوناگون در یک سال

شناسه : 20978496
 
 
در این شماره به بررسی دو پرونده مهم در هفته گذشته پرداختیم. اعطای معافیت های گمرکی به شرکت های دانش بنیان و ارزیابی یکساله شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی موضوع این پرونده‌ها هستند.
به گزارش سرویس علم و فناوری عیارآنلاین، بیست و پنجمین بسته خبری علمی و فناوری که به مهم‌ترین رویدادهای این حوزه اختصاص دارد، منتشر شد. در این شماره به بررسی دو پرونده مهم در هفته گذشته پرداختیم. اعطای معافیت های گمرکی به شرکت های دانش بنیان و ارزیابی یکساله شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی موضوع این پرونده‌ها هستند.
 
پرونده اول: «اولین آمار معافیت های گمرکی»
 
سیدمحمد صاحب‌کار خراسانیسرپرست امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از اجرایی شدن معافیت های گمرکی شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد و با تأکید بر اجرایی شدن این معافیت‌ها، اظهار داشت: تاکنون بیش از ۶۰ شرکت درخواست معافیت خود را به دبیرخانه کارگروه ارسال نموده‌اند که پس از انجام ارزیابی‌های لازم، این معافیت‌ها تاکنون به چندین شرکت تعلق گرفته و معافیت آنها به گمرک جمهوری اسلامی ایران ارسال شده که خوشبختانه با پیگیری‌های ویژه آقای دکتر کرباسیان (رئیس محترم گمرک جمهوری اسلامی ایران) معافیت‌های گمرکی اعمال گردیده است. همچنین به بیش از ۲۰۰ شرکت دانش‌بنیان، مشاوره‌های لازم در خصوص این معافیت‌ها و سایر فرایندهای گمرکی ارائه شده است.
 
اواخر سال ۹۲ بود که نشست مشترکی بین معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و معاون وزیر امور اقتصادی و دارائی و رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران به منظور بررسی معافیت های گمرکی شرکتهای دانش بنیان برگزار شد و پس از آن دستورالعمل لازم از سوی وزیر امور اقتصادی و دارایی امضاء و ابلاغ شد. اما پیچ و خم های مختلف مسیر اعطای این معافیت‌ها باعث شده است که مرداد ۹۴ شاهد اعلام اولین آمار از دریافت معافیت گمرکی توسط شرکت های دانش‌بنیان باشیم.
 
لازم به ذکر است شیوه نامه دریافت معافیت های گمرکی شرکت‌های دانش‌بنیان نیز مهر ۹۳ به تصویب رسیده است و از طرف امور شرکتها و موسسات دانش بنیان اعلام گردید.
 
پرونده دوم: «۲۶۰ هزار خدمت گوناگون به ۲۵۰۰۰ مشتری»
 
آزمایشگاه هفته گذشته مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی، اعلام کرد:« با ارزیابی صورت گرفته ۵۴ عضو قطعی از میان ۱۰۸ عضو شبکه، در مجموع طی هشت ماه منتهی به پایان سال ۹۳ موفق شده‌اند بیش از ۲۶۰هزار خدمت گوناگون آزمایشگاهی به بیش از ۲۵۰۰۰ مشتری خود ارائه کنند.»
 
وی همچنین با اشاره به حضور شرکت‌های خصوصی ارائه‌کننده خدمات آزمایشگاهی در فهرست شرکت‌های دانش بنیان، گفت: «اخیرا با موافقت کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری،‌ آزمایشگاه‌های خصوصی نیز در جمع شرکت‌های دانش‌بنیان پذیرفته می‌شوند و می‌توانند از تسهیلات قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان بهره‌مند شوند. علاوه بر این موارد، خود شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی، برای رتبه‌های برتر شرکت‌های خصوصی تسهیلات قرض‌الحسنه خوبی پیش‌بینی کرده که در راستای افزایش توانمندی‌های خودشان مورد استفاده قرار دهند.»
 
شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری، از خردادماه سال ۹۳ و با حکم معاون علمی و فناوری رییس جمهور برای آقای دکتر اسدی‌فر بعنوان مدیر این شبکه، فعالیت رسمی خود را آغاز کرده ‌است. این شبکه مجموعه‌ای از آزمایشگاه‌های فعال در حوزه فناوری‌های راهبردی کشور است که برنامه تقویت و توسعه زیرساخت‌های خدمات مطلوب آزمایشگاهی را در این حوزه بر عهده دارد. با توجه به سهم قابل توجه بخش خصوصی در ارائه خدمات آزمایشگاهی مناسب به محققین، پژوهشگران و صنایع در سطح کشور، شناسایی مراکز خصوصی فعال در زمینه فناوری‌های راهبردی و دعوت آن‌ها به شبکه از اقدامات مهمی است که در دستور کار شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی قرار دارد. این شبکه همچنین تأسیس کارگروه‌های تخصصی دستگاهی را با هدف سامان‌دهی و آموزش کارشناسان آزمایشگاه‌ها به منظور استفاده بهتر از تجهیزات آزمایشگاهی و ارایه خدمات متنوع و با کیفیت به محققین مد نظر قرار داده است. بنابر اعلام مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، هدف اصلی این شبکه افزایش سطح کیفیت خدمات آزمایشگاهی کشور به منظور توسعه و افزایش کیفیت تحقیق و پژوهش عنوان شده است که به نظر می‌رسد سال اول فعالیت را با موفقیت طی کرده است.
 

فراخوان فراخوان

فراخوان پذیرش شرکت های فناور در حال توسعه
فراخوان پذیرش شرکت های فناور در حال توسعه
فراخوان پذیرش شرکت های فناور در حال توسعه جهت استقرار در ساختمان های واقع در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی شهر کرج، پردیس ابوریحان(پاکدشت)، پردیس کاسپین و فومن
فراخوان پذیرش شرکت های فناور رشدی
فراخوان پذیرش شرکت های فناور رشدی
فراخوان پذیرش شرکت های فناور رشدی جهت استقرار در ساختمان های واقع در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی شهر کرج، پردیس ابوریحان(پاکدشت)، پردیس کاسپین و فومن...
فرخوان برنامه شکوفایی یک
فرخوان برنامه شکوفایی یک
برنامه شکوفایی یک با هدف حمایت، جهت گیری پایان نامه ها به سمت موضوعات کاربردی و ارتقای توانمندی دانشجویان در جذب منابع مالی برگزار می شود.
حمایت پارک علم و فناوری از ایده‌های فناورانه دانشجویان
حمایت پارک علم و فناوری از ایده‌های فناورانه دانشجویان
پارک علم و فناوری دانشگاه، در راستای حمایت از ایجاد کسب‌وکارهای فناورانه حاصل از فعالیت‌های علمی در دانشگاه تهران...
فراخوان  پذیرش در  برنامه شکوفایی
فراخوان پذیرش در برنامه شکوفایی
پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در راستای مأموریت حمایت از ایجاد کسب و کارهای...
رونمایی از محصولات برتر شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران
رونمایی از محصولات برتر شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران
مراسم رونمایی از 9 محصول برتر شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران...
فراخوان همکاری در زمینه آموزش کاربردی و مشاوره حرفه ای در کلینیک کسب و کار پارک علم و فناوری دانشگاه تهران
فراخوان همکاری در زمینه آموزش کاربردی و مشاوره حرفه ای در کلینیک کسب و کار پارک علم و فناوری دانشگاه تهران
مرکز تجاری سازی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در راستای توانمند سازی هسته ها و واحدهای فناور مستقر...
فراخوان جذب سرمایه گذار نیمه دوم سال 1395
فراخوان جذب سرمایه گذار نیمه دوم سال 1395
متقاضیانی که تمایل به سرمایه گذاری...
فراخوان فن بازار نیمه دوم سال 1395
فراخوان فن بازار نیمه دوم سال 1395
کلیه شرکتهای متقاضیِ شرکت در فن بازار پارک علم و فناوری دانشگاه تهران...
فراخوان رونمائی نیمه دوم سال 1395
فراخوان رونمائی نیمه دوم سال 1395
تجاری سازی در راستای اهداف خود و نیز از سویی با توجه به برگزاری موفقیت آمیز...