گالری گالری

اخبار اخبار

فن بازار چیست

شناسه : 64257806

فن بازار چیست؟
فن بازار همان گونه که از نام آن بر می آید یک بازار تمام عیار است که کالای مورد معامله در آن، فناوری و خدمات فناوری است. ماموریت اصلی این بازار تسهیل و استاندارد سازی مبادلات فناوری است. با این تعریف می توان گفت فن بازار در اصل یک بنگاه تخصصی معاملات فناوری است. از آن جا که اکثر فروشندگان و خریداران فناوری فاقد مهارت ها و تخصص های لازم برای شکل بخشیدن به یک معامله ی موفق فناوری هستند؛ نشستن آن ها پای میز معامله، غالبا بدون یک "واسطه حرفه ای" غیر ممکن است یا نتیجه آن عمدتا رضایت بخش نخواهد بود. "فن بازار" نقش همان واسطه حرفه ای را در معاملات فناوری بازی می کند. علاوه بر فروشندگان فناوری (دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و صنایع دارای واحد های تحقیق و توسعه و شرکتهای دانش بنیان) و خریداران فناوری (صنایع و موسسات مصرف کننده فناوری)، حضور موسسات مالی و اعتباری، شرکت های ارائه دهنده خدمات تکمیلی، موسسات بیمه ای، مشاوران صنعتی و تکنولوژیک و بسیاری دیگر از بازیگران عرصه ی علم و صنعت در این بازار به چشم می خورد.


امروزه "فناوری" در کنار "سرمایه انسانی" و "سرمایه اقتصادی" در زمره مهم ترین عامل های تولید و افزایش بهره وری در صنایع مختلف به شمار می رود؛ و این "فناوری" است که قدرت رقابت پذیری صنعت ها و کشور ها را در بازار های مبادله ی فناوری  را تعیین می کند. فن بازارها به سه دسته کلی ذیل تقسیم می شوند:
 فن‌بازار اطلاعات: در فن‌بازار اطلاعات، تنها اطلاعات فناوري به مخاطبان عرضه می‌شود. در فن‌بازار اطلاعات هم می‌توانید از فناوري‌های قابل خرید و فروش مطلع شوید.


 فن‌بازار انتقال فناوري: این گونه فن‌بازارها به طرفین معامله انتقال فناوري مشاوره‌های فنی، حقوقی و بازار می‌دهند تا به بهترین شكل منافع طرفین تامین شود.


 فن‌بازار تركیبی: كه هر دو وظیفه بالا را هم‌زمان انجام می‌دهد.
 


فراخوان فراخوان

فراخوان پذیرش در برنامه شكوفايي
پارك علم و فناوري دانشگاه تهران در راستاي مأموريت حمايت از ايجاد كسب و كارهاي...
رونمایی از محصولات برتر شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران
مراسم رونمایی از 9 محصول برتر شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران...
فراخوان همكاري در زمينه آموزش کاربردی و مشاوره حرفه ای در كلينيك كسب و كار پارک علم و فناوری دانشگاه تهران
مركز تجاري سازي پارك علم و فناوري دانشگاه تهران در راستاي توانمند سازي هسته ها و واحدهاي فناور مستقر...
فراخوان جذب سرمایه گذار نیمه دوم سال 1395
متقاضیانی که تمایل به سرمایه گذاری...
فراخوان فن بازار نیمه دوم سال 1395
کلیه شرکتهای متقاضیِ شرکت در فن بازار پارک علم و فناوری دانشگاه تهران...
فراخوان رونمائی نیمه دوم سال 1395
تجاری سازی در راستای اهداف خود و نیز از سویی با توجه به برگزاری موفقیت آمیز...