راهنمای ثبت نام برنامه شکوفایی یک راهنمای ثبت نام برنامه شکوفایی یک

 

متقاضیان محترم برنامه شکوفایی (1)

لطفا برای تکمیل کاربرگ ثبت نام موارد زیر را به دقت رعایت فرمایید

 

شماره

نحوه تکمیل

مثال

1

 عنوان ایده :در این بخش بطور خلاصه و در یک خط عنوان ایده ای را که در ذهن دارید بنویسید.

"دستگاه تثبیت کننده سرعت خودرو"

"وبسایت فروش تجهیزات الکترونیکی"

" ذوب فلزات به روش القایی"

2

در این قسمت حداکثر تا 250 کلمه  در خصوص ایده خود، موارد فنی مهم، کاربردهای محصول، لوازم مورد نیاز اجرا و ... توضیح دهید.

ـــ

3

در این قسمت شرح مختصری از خود و فعالیت های کاری خود بنویسید. 

بیانیه هدف (SOP) بیانگر هدف شما و توانمندی هایتان برای دستیابی به هدف است. این متن معرف ساختار و منطق نوشتارتان هم هست و شما را فراتر از مواردی که در CV آورده اید معرفی میکند

SOP مثل فرصتی چند دقیقه ای برای معرفی خود و هدفتان به کارگروه ارزیابی است. مثل یک جلسه رسمی ارائه که همه سکوت کرده و به حرف شما گوش می دهند. به بیانی دیگر، این بخش فرصتی برای "تعامل مستقیم" متقاضی با کمیته پذیرش است. 

نکته مهم در خصوص SOP آن است که شما "کنترل کامل" بر محتوایش دارید. پس بجای تقلید از یک منبع، میتوانید به خوبی با استفاده از تک تک جملات، خودتان را بر اساس نقاط قوتتان معرفی کنید.

این بخش برای ما بسیار مهم است و می توانید اینگونه فکر کنید که SOP قطعه ای از یک پازل است !

توجه داشته باشید بیانیه هدف یک رزومه دوم نیست! بلکه متنی منسجم از مواردی از رزومه شماست که به هدفتان در ورود به برنامه شکوفایی (1) مربوط می شود.

من در دوره دبیرستان در سفر علمی که به یک شرکت تولید کننده روغن اتومبیل داشتم دیدم که بخش قوطی سازی به دلیل حرکت قوطی ها روی نقاله آهنربایی زمانی که مشکل فنی در سیستم ایجاد می شود قوطی ها به یکدیگر برخورد می کنند و کج می شوند و تا ساعت ها موجب توقف تولید در آن بخش می شود.  

به نظرم رسید که این تجربه وقتی با ایده من تلفیق شود می تواند زمینه ساز ایجاد تحول در صنعت قوطی سازی باشد. به ذهنم رسید که قوطی های فلزی در بسته بندی صنایع غذایی هم کاربرد زیادی دارند. زمانی که با یکی از اقوام که دارای کارخانه مواد غذایی در شهرک شمس آباد است صحبت کردم ایشان نیز چنین نیازی را تایید کردند و با شناختی که از من دارند گفتند روحیه و شخصیت مناسبی  برای ایجاد شرکت و پیشرفت در کار تجاری دارم.

4

توضیح دهید که در مورد بازار محصولی که از ایده شما بدست خواهد آمد چقدر اطلاع دارید؟ اندازه این بازار چند ریال یا چند دلار است ؟ آیا رقبا و نقاط قوت و ضعف آنها را می شناسید؟

ـــ

5

هسته اصلی کار شما،  مدل کسب و کار (Business Model) شماست.

اینکه چطور می خواهید از ایده خودتان پول در آورید مهمترین بخشی است که قبل از رسیدن به طرح کسب و کار (Business Plan) باید در مورد آن به نتیجه قطعی رسیده باشید.

فرض کنید شما یک خودکار ساخته اید. آیا میخواهید این خودکار را در بازار به قیمت هر عدد 2000 تومان برای استفاده روزمره دانشجویان و دانش آموزان بفروشید یا اینکه دوست دارید خودکار را در یک بسته بندی لوکس برای استفاده افراد مشهور و طبقات خاص جامعه به فروش برسانید؟ به نظر شما تولید خودکاری که در جهان فقط ده عدد از آن ساخته شده و شناسنامه دار است، پیشنهاد خوبی است؟

6

در صورتی که در زمان ثبت نام، پروپوزال شما به تصویب رسیده است جواب "بلی" و در غیر این صورت "خیر" را انتخاب کنید.

ـــ

7

نام استاد راهنمای ایده/ پایان نامه در صورت مشخص بودن در این قسمت نوشته می شود.

ـــ

8

نام دانشکده ای که در آن اشتغال به تحصیل دارید را، مرقوم فرمائید.

ـــ

9

در این بخش توضیح دهید که هدف شمااز انتخاب پارک برای حمایت از ایده تان چیست؟ برای رساندن ایده خود به محصول قابل فروش انتظار چه حمایت هایی را از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران دارید؟

 

ثبت نام ثبت نام

 

مهلت ثبت نام به پایان رسیده است.